Článek

Ještě, že měl Mozart tak vnímavé rodiče. Kde by bez nich byl?

27.10.2017, 14:20

Pohybuje se vaše dítě často v kuchyni, ale od vaření se distancuje? Jsou hrnce středem jeho zájmu a o vařečkách vám poví, že jsou potřebné jen k bouchání do nádobí? Pak se stáváte očitými svědky začátečnické kariéry budoucího virtuóze. Gratulujeme.

Možná se teď trochu zhrozíte při představě, jak se vám budou ježit vlasy při prvních falešných tónech, ale i přes to se můžete stát prvním a nejdůležitějším bodem v jeho kariéře. Bude vaše dítě vznešený hráč na harfu nebo rockový kytarový mág? Kdo ví. Cesta hudebníka bývá plná nových zvukových objevování, které prohlubují umělecké cítění. Vaše ratolest si možná projde všemi žánry, než najde ten jedinečný a pravý. Proto je úžasné, kolik možností dřevěné hudební nástroje nabízejí.

Začátky můžou bolet, ale stojí za to

Počáteční bolehlav, které vám vaše dítko způsobí stereotypním boucháním o věci, můžete zprvu láskyplně přejít. Ale co kdyby jeho hudební projevy mohly začít znít libozvučně? Jednoduché začátečnické písničky na dřevěný xylofon mohou být doprovázeny společným rodinným zpěvem, čímž dítě podpoříte v získávání dovedností. První vystoupení, první potlesky, to všechno se může stát součástí rodinných sešlostí, nebo komorních show. Stačí si jen prohlédnout naše hudební nástroje pro děti.

Nechte si vyrazit dech

Kdo z nás si nevyzkoušel hru na zobcovou flétnu? Standardně se děti na tento nástroj učí jako první. Krása spočívá v jednoduchosti. Jednoduché zpracování flétny je základ, ale i přes to vyžaduje soustředěné zapojení dítěte, neboť se začíná učit první hmaty, ze kterých vznikají krásné tóny. A to není jen tak.

Jednou bude třeba hrát své první lásce

Akord. Dvouslabičné nenápadné slovo, ve kterém ukrývá magická hra na kytaru. Dítě ještě netuší, co všechno takové akordy umí, a jaké písně vykouzlí. Možná ani netuší, jaký úspěch bude jednou mít u svých budoucích lásek. Ovšem, než přijdou na řadu první písně o lásce, nechte ho se zamilovat do samotného nástroje. Kytara je navíc skvělým společníkem k táborákům, grilování a posezení venku a jako zlatý hřeb oslav s rodinou a přáteli. A kdo ví, třeba budete za pár let společně oslavovat platinovou desku.

Svět je plný možností a vybrat si není lehké, ale vaše dítko už má s hrncem v ruce naprosto jasno a vy mu můžete dát tolik potřebné hudební nástroje do začátku. A zkuste hádat, na koho si jednou vzpomene, až bude vyprávět o svých hudebních začátcích?