Článek

Jak vybrat kroužky pro dítě? Netlačte na pilu

23.11.2017, 16:13

Když se letní prázdninové dny chýlí ke konci, vaše dítko si možná do penálu rovná barevné pastelky, rýsuje sešity nebo si vybírá školní batoh. Pro rodiče naopak nastává doba, kdy pro svá dítka nemusí neustále vymýšlet prázdninový program. Nabízí se však otázka, jak dítě bude smysluplně využívat mimoškolního čas.

 

Je radost pohledět na ratolest, která aktivně dochází do zájmového kroužku a účastní se soutěží, besed a ještě se cítí nadšený. Proto tu existují centra nebo školy, které možnosti dětských kroužků nabízejí. Jen si vybrat. A to je to nejtěžší!

 

Nejdříve jsou to rodiče, kdo vybírá kroužky

 

Otázka, kdy má dítě začít chodit do kroužků se různí. Nejčastěji panuje názor, že je dobré začít s kroužky při nástupu do první třídy. S aktivitami lze začít i mnohem dříve, ale tlačit na pilu nemá pro zdravý vývoj dítěte smysl. Takové nicnedělání je totiž pro plynulý vývoj důležité. Pokud tomu tak není, dítě začíná být nešťastné a projevují se u něho známky stresu, kolísavé nálady a jiné poruchy.

 

Už při příchodu na svět se vám zrodil unikát s vlastními schopnostmi a nadáním. Nejprve je však potřebné zjistit, kdy a kde se nadání projevuje. Stačí svůj malý zázrak pozorovat a brzy přijdete na to, co by ho mohlo bavit a v čem by mohlo být dobré.

 

Pokud tráví většinu času venku a kope si s míčem, možná vychováváte hvězdu fotbalového světa. Když vám všechny zdi pomaluje pastelkami a postupně svůj um převádí na papír, malého Picassa přihlaste do výtvarky. Kroužků je nespočet.

 

Když kroužky přestávají být zábava

 

Zpočátku dítěti stačí jeden, maximálně dva kroužky. Pokud bude mít dostatek času na vyzkoušení aktivity, samo se postupně začne vyjadřovat, zda ho kroužek baví, které kroužky by rád zanechal a které nové vyzkoušel. Dát dítěti čas je cenným pokladem.

 

Mnohdy se stává, že hrdé potlesky a pochvaly od rodičů vystřídá jejich nespokojenost a důraz se začne klást jen na dětské povinnosti a nároky, které dítě musí zvládat. Rodiče, kteří zájmové kroužky berou jako soutěž o nejlepší dítě, nebo na dítě nemají tolik času, přihlašují svá dítka na mnoho kroužků. Tři a více kroužků by nemělo být pro dítě problém a bezcílné poflakování venku není pro takové rodiče přípustné. Od pondělí do pátku jeden kroužek za druhým. Ale lze to takhle donekonečna? Výzkumy psychologických poradců pro děti a mládež mají ve věci jasno. Frustrace a stres se v takových případech začínají objevovat už u dětí ve věku 6-7 let. Bohužel se pak stává, že se dítě v očích dospělého mění na ‚‚malého dospěláka” a na dětství není místo.

 

Zodpovědnost, smysl a řád

 

Vše, co je nové a čemu se člověk učí se může zdát zpočátku složité. Proto i dítě může být mnohdy skleslé, že mu činnost nejde hned tak, jak předpokládalo. Důležitá je ale podpora rodiče, motivace a víra v něho. Stává se, že v některém ze zájmů nevyniká ani po dlouhém snažení. Stydět se za své dítě není potřeba a zákazy docházky to také nevyřeší. Dítě je schopno dospět k vlastnímu úsudku a zhodnotit situaci, proto si možná i samo najde odvětví, ve kterém se bude cítit úspěšnější.

 

Na druhou stranu, po zapsání do kroužku se dítěti otevírá jeden z tajů dospělého života. Zodpovědnost. Nejprve je to docházka, kterou musí respektovat, stejně jako tu školní. Pro rodinný rozpočet jsou kroužky navíc často cenově nákladnou položkou.

 

Dále jsou to pak možné úkoly, které si dítě z kroužků přináší domů. Cvičení na nástroj, nakreslení obrázku do další hodiny, nebo připomenutí taneční choreografie. K získání dovednosti je potřeba opakování. To všechno má za cíl dítě naučit zodpovědnosti, poznání vlastních dovedností a limitů. Ambice začínají být na vzestupu.

 

Nezapomínejte, že vaše dítě není stroj a mělo by si i kvalitně hrát a odpočívat.